Eşeklere Gelinlik ve Damatlık Giydirip Nikah Kıydılar

Kumluca’nın Ortaköy Mahallesi’nde, eşek neslinin tükenmesinin önüne geçilmesi için sembolik bir nikah töreni düzenlendi. Türk Halk Müziği sanatçısı Aydın Aydın’ın da katıldığı törende, süslenmiş eşeklere nikah kıyıldı ve balayına gönderildiler.

Geçmişte yük taşımada ve tarımda önemli rol oynayan eşeklerin neslinin tükenmek üzere olduğuna dikkat çeken Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, “Geçmiş yıllarda bizim yükümüzü çeken, harmanımızda, değirmenimizde, pazar eşyalarımızı taşımada kullandığımız, traktörlerin vazifesini gören eşeklerimizin nesli tükenmek üzere olduğu için bugün sembolik evlendirme töreni yapıyoruz. Eşekleri dergilerde, kitaplarda görmemek için onları yaşatalım. Eşeklere de hakaret etmeyelim” dedi.

“EŞEKLERLE DÜET YAPTIM, HELALLEŞTİM”

Türk Halk Müziği şarkıcısı Aydın Aydın, her yıl mayıs ayında insanlarla, hayvanlarla, suyla, toprakla, meyve sebzelerle ve havayla helalleştiğini, ‘Helalleşme Günü’ adını verdiği bu etkinliğin de patentini aldığını anlattı. Aydın Aydın, şöyle devam etti:

“Bu sene de 2030 yılında nesli tükenmekte olan eşeklerle düet yaptım, helalleştim. Onlara çok güzel bir nikah töreni düzenledim. Çünkü insanoğlu, sürekli bu hayvanı küfürde kullandı, aşağıladı. Hor gördü ama insanoğlu bir şeyin farkında değil. İlk kara yollarını belirleyen kim? Eşek. Sütü bin derde devadır. Gözleri çok güzeldir. Sesi muhteşemdir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir